Kalkulator OC i AC - porównaj ceny i kup ubezpieczenie samochodu online

Jak działa nasz kalkulator ubezpieczenia OC AC?

Nasz kalkulator wykorzystuje taryfy ubezpieczeniowe wszystkich towarzystw. Na podstawie danych wprowadzonych przez Ciebie oraz na podstawie wspomnianych taryf dokonujemy kalkulacji wysokości składek oraz porównanie poszczególnych ofert. Pokażemy Wam jak wygląda ten proces krok po kroku – jeśli w trakcie wypełniania formularza macie jakieś wątpliwości, w każdej chwili możecie tu zajrzeć i sprawdzić jakie dane podać.

1. Podstawowe informacje o samochodzie

Na tej stronie prosimy Cię o podanie podstawowych informacji dotyczących auta i polisy, której poszukujesz. Są to po kolei:

Rodzaj pojazdu – to podstawowa informacja, która służy nam do dalszego odfiltrowania kolejnych pól. Większość z nas liczy oczywiście ofertę ubezpieczenia dla samochodu osobowego – i w takim przypadku właśnie taki powinniśmy wybrać z listy.

Rok produkcji pojazdu – czyli po prostu w którym roku został wyprodukowany. Informacja ta znajduje się na ostatniej stronie dowodu rejestracyjnego.

Czy zamierzasz kupić autocasco – to podstawowe pytanie zadajemy już na pierwszej stronie – determinuje ono kolejność następnych pytań oraz zakres danych, które od Ciebie potrzebujemy.

Marka pojazdu – wybierz z listy właściwą opcję – czyli Twoje auto. Lista ta jest zbudowana w oparciu o katalogi pojazdów takie jak Eurotax czy Infoekspert i pokrywa 99% aut. Jeśli Twojego auta nie ma na liście – niestety nie będziemy mogli przeprowadzić tej kalkulacji online. W takim przypadku zapraszamy do kontaktu.

Model pojazu – to dodatkowe uzupełnienie marki – czyli wskazanie dokładnego modelu Twojego auta.

Rodzaj paliwa – wybierz z listy paliwo, które zazwyczaj :) tankujesz na stacji benzynowej.

Pojemność – ta lista zawiera jedynie te możliwości, które zostały przefiltrowane na podstawie Twoich wcześniejszych wyborów. Jeśli w poprzednich polach kalkulatora wybrałeś rok produkcji, markę i model – na tej liście przestawimy Ci tylko te pojemności silników, które były w danym okresie produkowane.

Zniżki z poprzedniej polisy – jak wiesz to niezwykle istotna informacja, która w dużej mierze może wpłynąć na ostateczną wysokość składki ubezpieczenie OC/AC/NNW/Assistance. Pamiętaj, że w tym polu koniecznie musisz podać prawdziwe informacje. W przeciwnym przypadku – np. gdy podaż zawyżoną wysokość zniżki – w przypadku zdarzenia, które skutkować będzie likwidacją szkody, towarzystwo ubezpieczeniowe wystąpi do Ciebie z roszczeniem o wyrównanie. Musisz także zdawać sobie sprawę, że system monitorujący ubezpieczenia OC pojazdów (zobacz na stronie UFG - https://zapytania.oi.ufg.pl/SASStoredProcess/guest?with=zpp1) posiada również informacje o historii Twoich ubezpieczeń, a więc również o zniżkach. Po prostu nie opłaca się igrać z losem dla oszczędności kilku złotych…

Data startu ubezpieczenia – czyli dzień, w którym ma rozpocząć się ochrona Twojego auta. Zwróć uwagę na to, żeby w kalkulatorze podać tu prawdziwą informację (chyba, że po prostu liczysz składkę „dla orientacji”) – jeśli kupisz ubezpieczenie, np. z 2 dniową przerwą jest duża szansa, że UFG przyśle Ci mandat za brak ubezpieczenia OC…

Numer telefonu – tu niespodzianka :) - nie musisz go podawać. Jeśli jesteś poważnie zainteresowany zakupem ubezpieczenia sugerujemy pozostawienie takiego kontaktu – w ten sposób będziemy mogli skontaktować się z Tobą i przedstawić dodatkowe oferty ubezpieczenia auta. Również za rok, kiedy będzie się kończyć ubezpieczenie nasi agenci zadzwonią do Ciebie i przypomną Ci o tym.

Jeśli wypełniłeś wszystkie pola – kliknij w guzik „Następny krok” i przejdź do kolejnej strony kalkulatora OC AC.

2. Szczegółowe informacje o samochodzie

Druga strona kalkulatora zawiera nieco więcej pól, w których pytamy Cię o nieco więcej szczegółowych informacji o aucie. Prosimy Cię: nie bądź zdziwiony czy zniechęcony – kalkulator ubezpieczeń OC AC taki jak nasz wymaga podania tych danych aby rzetelnie policzyć ofert we wszystkich 16 towarzystwach ubezpieczeniowych.

Pytania na tej stronie przedstawiają się następująco:

Liczba drzwi – wybierz właściwą opcję.

Wersja (wg bazy Eurotax) – towarzystwa ubezpieczeniowe pracują w oparciu o kilka różnych wersji baz/spisów pojazdów. Niektóre wykorzystują właśnie bazę Eurotaxu, inne korzystają z Info-eksperta (patrz pytanie poniżej). Stąd też w kalkulatorze ubezpieczeń samochodowych często spotykamy się z koniecznością wskazania wersji pojazdu na podstawie kilku źródeł.

Wersja (wg bazy Info-ekspert) – j.w. – przy czym lista ta będzie się zazwyczaj różnić, ze względu na podejście do budowania bazy pojazdów przez te dwie firmy. Wybierz dokładny model swojego auta i przejdź do następnego pola. Jeśli nie wiesz, którą dokładnie opcję wybrać – wybierz tę, którą uznasz za najbardziej właściwą. Na etapie zakupu ubezpieczenia, uzgodnisz z agentem dokładną opcję.

Deklarowany roczny przebieg – czyli ile kilometrów zamierzasz przejechać przez kolejne 12 miesięcy. Nie musi to być dokładna informacja – podaj tę wartość w przybliżeniu.

Aktualny przebieg – czyli ile Twoje auto ma na liczniku w tysiącach kilometrów.

Sposób użytkowania pojazdu – wskaż do czego używany jest Twój samochód. Dla większości z nas będzie to opcja „Własne/prywatne”.

Czy samochód jest zarejestrowany na firmę – jeśli auto jest zarejestrowane na osobę fizyczną lub osobę prowadzącą działalność – nie ma problemu. Jeśli jest to np. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – niestety nasz kalkulator OC AC nie będzie mógł Ci pomóc… Oferty dla firm rządzą się zupełnie innymi prawami niż dla osób fizycznych – ten kalkulator nie obejmuje tego typu taryf.

Pochodzenie pojazdu – wybierz lokalizację gdzie Twoje auto zostało kupione jako nowe.

Nie mam jeszcze tego auta – jeśli chciałeś po prostu z grubsza dowiedzieć się ile zapłacisz za ubezpieczenie samochodu wybierz tę opcję, a nasz kalkulator samodzielnie wypełni część kolejnych pytań – a Ty nie będziesz zmuszony do podawania danych szczegółowych, których możesz jeszcze nie znać.

Data pierwszej rejestracji – sprawdź w dowodzie rejestracyjnym, kiedy auto zostało zarejestrowane po raz pierwszy w historii.

Data rejestracji pojazdu przez obecnego właściciela – w tym polu podaj kiedy Ty zarejestrowałeś po raz pierwszy to auto.

Data ważności badań technicznych – czyli do kiedy ważny jest przegląd Twojego samochodu.

Po wypełnieniu – kliknij w następny krok.

3. Dane o właścicielu i kierowcach samochodu

Pole „jesteś”- tu wybierz czy jesteś właścicielem posiadającym prawo jazdy czy też nie.

Twoja data urodzenia – czyli kiedy obchodzisz urodziny :)

Czy posiadasz uprawnienia kategorii B? – zaznacz tak, jeśli masz prawo jazdy tej kategorii.

Data wydania prawa jazdy kategorii B – sprawdź dokumencie prawa jazdy kiedy zostały Ci nadane uwapnienia kategorii B.

Kod pocztowy w miejscu zamieszkania – na tej podstawie dokonamy automatycznego przefiltrowania kilku kolejnych pól.

Województwo – wypełni się na podstawie podanego wyżej kodu.

Powiat – j.w.

Gmina – może być różna na „jednym” kodzie pocztowym, dlatego możesz być zmuszony do dokonania tutaj właściwego wyboru.

Czy adres zameldowania jest taki sam jak zamieszkania? – jeśli nie zostaniesz poproszony o podanie dodatkowych danych adresowych.

Płeć – co prawda towarzystwa nie dyskryminują ani Pań ani Panów, jednak wiele z nich wymaga odpowiedzi na takie pytanie…

Stan cywilny – wybierz właściwą opcję.

Jaki jest Twój wykonywany zawód? – często zdarza się, że zakład ubezpieczeń ma specjalną ofertę lub zniżkę dla wybranej grupy zawodowej, po której spodziewa się np. mniejszej szkodowości… Pamiętaj, że jeśli nie jesteś lekarzem czy policjantem nie warto podawać nieprawidłowych danych – nasz kalkulator ubezpieczeń sobie z nimi poradzi, ale poda Ci niewłaściwe kwoty składek OC/AC. Dane te na pewno zostaną zweryfikowane w procesie zakupu polisy.

Czy masz niepełnoletnie dzieci – w zależności od podanej odpowiedzi, kolejne pytania formularza kalkulatora mogą się zmieniać – jeśli masz np. dwójkę dzieci poprosimy Cię o informację ile skończyły lat.

Jak długo będziesz używać samochodu za granicą? – podaj w przybliżeniu okres przez jaki auto będzie poruszało się po drogach poza granicami naszego kraju.

Czy są inni właściciele samochodu? – jeśli nie ma możesz przejść dalej. Jeśli są, poprosimy Cię o podanie kilku danych, które ich dotyczą.

Czy jest inny regularny użytkownik tego pojazdu? – jeśli auto jest zarejestrowane na Ciebie, a codziennie dojeżdża nim do szkoły Twój 18 letni syn – zaznacz to pole.

Czy chcesz zgłosić do ubezpieczenia innego kierowcę - młodszego niż 29 lat lub posiadającego prawo jazdy krócej niż 3 lata? – jak wyżej – towarzystwo ubezpieczeniowe chce oszacować jakie ryzyka ma ubezpieczyć. Jeśli do kolizji doprowadzi właśnie Twoje dziecko, które nie będzie uwzględnione przy zawieraniu polisy, towarzystwo ubezpieczeniowe może domagać się wyrównania składki polisy. Jeśli zgłaszasz taką osobę i zaznaczysz tak – pojawią się kolejne 2 pytania szczegółowe – o wiek młodszego kierowcy oraz jego doświadczenie drogowe.

4. Dotychczasowy przebieg ubezpieczenia

W tym punkcie zadajemy kilka pytań szczegółowych o przebieg Twojego ubezpieczenia OC/AC. Są to pytania niezbędne do prawidłowego zakwalifikowania Cię w tabeli bonus/malus. Jednym słowem do oceny Twoich zniżek/zwyżek (tak, można mieć też zwyżki…). Każde towarzystwo ubezpieczeniowe rozpatruje te sprawy inaczej – stąd musimy je dość dokładnie poznać.

Poprzednia umowa OC została już wypowiedziana – zaznacz odwiedź: tak lub nie. Jeśli poprzednia umowa OC nie została wypowiedziana powinieneś skontaktować się z Towarzystwem i ją wypowiedzieć.

W ostatnim roku zawarłam/em ubezpieczenie w – wybierz z listy towarzystwo, w którym poprzednio byłeś ubezpieczony.

Zniżki z ostatniej polisy – podaj zniżki – zarówno dla OC jak i dla AC.

Ile szkód spowodowałaś/eś w ciągu ostatnich 6 lat? – jeśli spowodowałeś jakieś szkody, wybierz z listy ile ich było w okresie ostatnich 6 lat.

Ile lat ubezpieczenia OC bez zgłoszonej szkody miałeś/łaś w ciągu ostatnich 10 lat? – to pytanie dotyczy tylko ubezpieczenia OC – jeśli miałeś 10 bezszkodowych lat wpisz 10.

Aby przejść dalej kliknij w guzik – następny krok.

5. Pytania dotyczące dodatkowych zabezpieczeń w aucie

To już ostatni ekran formularza kalkulatora ubezpieczeń – na kolejnej stronie poznasz już wyniki obliczeń wykonanych na podstawie Twoich danych. Pytania zawarte tutaj dotyczą pojazdu, a w szczególności jego zabezpieczeń – są one najistotniejsze jeśli decydujesz się na autocasco.

Czy samochód obecnie posiada jakieś uszkodzenia? – jeśli pojazd jest uszkodzony zaznacz odpowiednią opcję.

Którym z kolei właścicielem jest aktualny właściciel samochodu? – jeśli samochód jest używany i odkupiłeś go od poprzedniego właściciela podaj ilu takich właścicieli było od nowości – pierwszego zakupu auta.

Czy pojazd był tuningowany? – czy były jakieś zmiany w stosunku do fabrycznego wyposażenia/wyglądu auta?

Czy pojazd posiada immobiliser / autoalarm / monitoring GPS / blokadę skrzyni biegów / ? – w odpowiedzi na te pytania zaznacz po prostu czy posiadasz tego typu zabezpieczenie.

Miejsce parkowania pojazdu nocą – wskaż gdzie parkowany jest Twój samochód.


Po kliknięciu guzika następny krok, Twoim oczom ukaże się strona porównania ubezpieczeń, która po kolei wypełniać będzie się ofertami polis. Pamiętaj aby poczekać do końca przejścia paska postępu, dopiero potem możesz przejść do oglądania ofert. Dlaczego? Niektóre z ofert kalkulowane są przez kalkulatory towarzystw ubezpieczeniowych, z którymi się zdalnie łączymy. Taka kalkulacja i łączność może po prostu chwilkę potrwać. Po przejściu paska postępu do końca kliknij w guzik „Przejdź do ofert” – nasz kalkulator OC AC właśnie zakończył pracę i przedstawia Ci Twoje oferty.

Na ekranie porównania kalkulatora ubezpieczeń, który zobaczysz zwróć uwagę nie tylko na ceny (które oczywiście są ważne ale nie w każdym przypadku najistotniejsze) – sprawdź także zakres poszczególnych ofert, możesz je także szczegółowo porównywać.

To tyle jeśli chodzi o to jak działa ten kalkulator OC AC – dodatkowe FAQ znajduje się w punktach poniżej. Zapraszamy do lektury i obliczania składek/ofert ubezpieczeń :)

Kalkulator OC bez podawnia danych osobwych!
Kalkulator OC bez podawnia numeru telefonu!


Porównywarka OC - czy muszę podać wszystkie dane w formularzu?

Dlaczego kalkulator ma tak dużo pól do wypełnienia?

Choć formularz wygląda na rozbudowany, to jego wypełnienie jest dziecinne łatwe. By mieć wszystkie potrzebne dane pod ręką, najlepiej przygotować sobie następujące dokumenty:

  • prawo jazdy,
  • dowód rejestracyjny,
  • umowę o ubezpieczenie OC u obecnego ubezpieczyciela.

Im dokładniejsze dane, tym lepsza symulacja wysokości opłaty za ubezpieczenie OC lub AC. Wymagane w porównywarce OC informacje byłyby potrzebne również agentom ubezpieczeniowym – to właśnie na ich podstawie towarzystwa dokonują kalkulacji wysokości składki. Wypełnienie całego formularza zajmuje od 3 do 10 minut, jednak gwarantuje uzyskanie dostępu do ofert aż 16 towarzystw ubezpieczeniowych. Pola formularza gwarantują, że otrzymane propozycje będą jak najbliższe sumie, jaka będzie widnieć na polisie. Wszystkie te dane służą oszacowaniu wysokości składki.

W przypadku wątpliwości, co należy wpisać w dane pole formularza wystarczy najechać kursorem na niebieskie kółko ze znakiem zapytania – wyświetli się wtedy podpowiedź.


Dlaczego kalkulator OC ma tak dużo pól do wypełnienia?

Czy muszę podać wszystkie dane w formularzu kalkulatora?

Podanie wszystkich danych jest koniecznie do określenia wysokości składki, jaką zaproponują poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe. Dane muszą być prawdziwe, inaczej wysokość składki na polisie może znacząco odbiegać od przedstawionych przez kalkulator OC ofert.

Nie musisz się bać o swoje dane – połączenie jest w 100% szyfrowane i bezpieczne. Kalkulator przesyła część informacji do systemów obliczających wysokość składki w danym towarzystwie. Twoje dane chronione są zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych. 


Jak wybrać ubezpieczenie OC?

Polisa odpowiedzialności cywilnej jest ubezpieczeniem obowiązkowym i każdy właściciel pojazdu musi je posiadać, aby móc poruszać się po drogach. Nie zawsze jednak wybór ubezpieczenia OC jest tak oczywisty, jednak wiedząc na co zwracać uwagę, łatwiej jest wybrać to najlepsze.


Główna zasada wyboru OC

Pierwszą i najbardziej podstawową zasadą odnoszącą się do ubezpieczenia OC jest to, aby zawsze zwracać uwagę przede wszystkim na cenę, ponieważ zakres zawsze będzie taki sam. Jest on regulowany przez ustawę z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Każde towarzystwo w odniesieniu do polisy OC musi proponować zawsze taki sam produkt, o tym samym zakresie. Tak więc wybierając OC, należy przede wszystkim kierować się kosztem danej polisy, a nie towarzystwem, z którego pochodzi.


Gdy kilka polis ma taką samą cenę

Jeżeli trafiło się na kilka polis w podobnej cenie, warto w takiej sytuacji zwrócić uwagę na dodatkowe ubezpieczenia, które w ostatnim czasie często łączone są z OC. Jednym z najpopularniejszych dodatków jest przede wszystkim assistance, oznaczany w ofertach jako ASS, czyli pomoc w podróży. Najczęściej spotykana, łączona z OC, jest wersja podstawowa, która zapewnia holowanie do najbliższego warsztaty w razie kolizji lub wypadku, niezależnie od tego, czy jest się sprawcą, czy poszkodowanym. Z kolei drugą często dodawaną polisą jest NNW, czyli ubezpieczenie podróżnych, jadących w samochodzie.


Zalety dodatkowej polisy

Jeśli do wyboru otrzymuje się samo ubezpieczenie OC oraz OC z dodatkowymi ubezpieczeniami w takiej samej lub bardzo podobnej cenie, warto zastanowić się nad wykupieniem szerszej oferty. Posiadanie assistance, nawet w najbardziej podstawowej wersji okazuje się bardzo przydatne, gdy z powodu szkody pojazd jest całkowicie unieruchomiony. Kiedy w dodatku zdarzenie miało miejsce daleko od miasta, tym bardziej doceni się możliwość skorzystania z takiej pomocy. Z ubezpieczenia NNW również można być zadowolonym zwłaszcza, że polisa obejmuje nie tylko urazy powstałe jedynie podczas wypadku, ale też urazy powstałe w związku z naprawą pojazdu na trasie podróży, podczas jego załadunku i rozładunku oraz podczas postojów na trasie.


Nadrzędną zasadą przy szukaniu OC jest to, aby przede wszystkim szukać jak najtańszego ubezpieczenia OC. Jeżeli jednak w cenie obowiązkowej polisy w jednym towarzystwie, można zakupić ochronę z dodatkowym ASS, warto zastanowić się nad dodatkową ochroną.

=Kalkulator OC AC - obniż cenę nawet o 50% i kup OC już od 309 zł! Chcesz zaoszczędzić na OC? Mamy idealne rozwiązanie! Kalkulator OC AC porówna dla Ciebie >70 ofert ubezpieczeń, przedstawi najlepsze propozycje OC AC i pomoże kupić najtańszą polisę! Z kalkulatorem ubezpieczeń w 5 minut obniżysz cenę OC średnio o 500 zł! Wygodnie i szybko! kalkulatorOcAc
Oceń nasz kalkulator
4.28 /5 z 786 ocen
Twoja ocena została już dodana: {{ratingCtrl.existingRating}}